Fotelik samochodowy – porady przy wyborze, na co zwrócić uwagę

Przewożenie dziecka w samochodzie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Powinniśmy nie tylko uważnie poruszać się po drodze, ale także zmaksymalizować bezpieczeństwo pociechy poprzez zakup fotelika samochodowego. Jego wybór tylko z pozoru jest łatwy, w praktyce może okazać się dość problematyczny. W jaki sposób dopasować fotelik do pojazdu? Jak wyglądają kategorie wiekowe w przypadku tego typu akcesoriów? Jaki wpływ na zakup powinny mieć wyniki testów bezpieczeństwa? Jaką wagę powinien mieć fotelik? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób dopasować fotelik do pojazdu?

Kluczową kwestią jest wybór fotelika do danego modelu samochodu. Nie każdy egzemplarz będzie bowiem pasował do profilu czy też kąta nachylenia kanapy. Nie bez znaczenia jest również wysokość siedziska. Wbrew pozorom te aspekty zadecydują czy fotelik będzie pasował do danego czterokołowca. W razie jakichkolwiek wątpliwości, przed zakupem możemy poprosić o pomoc pracowników- z pewnością będą w stanie ocenić tę kwestię. Producenci często decydują się także na zamieszczanie tego typu informacji w instrukcjach obsługi lub na poszczególnych stronach internetowych. Pamiętajmy, że foteliki powinny dobrze przylegać do kanapy, w przeciwnym wypadku świadomie zmniejszamy bezpieczeństwo tego rozwiązania.

Jak wyglądają kategorie wiekowe w przypadku fotelików samochodowych?

Kiedy zdecydujemy się na zakup fotelika samochodowego, z pewnością natrafimy na popularną europejską kategoryzację. Znając ją, dobranie tego typu akcesoriów jest znacznie mniej problematyczne. Grupa 0 przeznaczona jest dla dzieci o wadze maksymalnej 10 kg. Grupa 0+ natomiast zalecana jest dla dzieci do 13 kg. Jeśli chodzi o grupę I- takie fotele oznaczone są od 0 do 18 kg, natomiast grupa II- do 25 kg. Ostatnia grupa III sprawdzi się dla dzieci, których waga oscyluje w granicach od 15 do 36 kg. Kategoria 0 kupowana jest dla dzieci w wieku od 6 do 9 miesięcy, natomiast 0+ do około 18. miesiąca. Warto wspomnieć o tym, że małe dzieci pomimo tego, że są ciekawe świata, to powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy, najdłużej jak jest to możliwe. W ten sposób maksymalizowane jest bezpieczeństwo naszej pociechy, a właśnie to jest głównym zadaniem fotelika.

Jaki wpływ na zakup powinny mieć wyniki testów bezpieczeństwa?

W pełni bezpieczny fotelik samochodowy powinien posiadać zaliczone różnorodne testy zderzeniowe. W praktyce oznacza to, że tylko akcesoria z europejskimi normami homologacyjnymi ECE R44/04 lub ECE R129 są godne zakupu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ta pierwsza norma oznacza jedynie, że fotelik faktycznie przeznaczony jest do danej grupy wiekowej, nie ma tutaj jednak jednoznacznej gwarancji bezpieczeństwa. Foteliki samochodowe wysokiej klasy posiadają zaliczone testy ACDC. Chodzi oczywiście o testy zderzeniowe. Każdemu fotelikowi przyznawane są gwiazdki. Modele maksymalizujące bezpieczeństwo mogą posiadać ich 5. Dość restrykcyjnym testem, który także jest godny uwagi, jest “Test Plus”. W praktyce zaliczają go jedynie najwyższej klasy akcesoria dla dzieci.

Jaką wagę powinien mieć fotelik?

Fotelik samochodowy powinien być stosunkowo lekki. Różnice w poszczególnych modelach mogą być wysokie, bowiem od 2,5 do nawet 5 kilogramów. Warto samemu wziąć taki fotelik do ręki i upewnić się, że noszenie go razem z dzieckiem nie będzie czymś uciążliwym i problematycznym.