Foteliki samochodowe – wszystko, co musisz wiedzieć!

Jeśli czeka Cię pierwszy zakup fotelika, możesz być zaskoczony tym, ile szczegółów ma znaczenie. Co to znaczy, że fotelik ma być dopasowany do auta? Jakie znaczenie ma poduszka powietrzna? Gdzie szukać porady? Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu.

Fotelik musi pasować do auta

Fotelik musi przede wszystkim pasować do auta. I nie chodzi tu wcale o kolorystykę. Aby rzeczywiście był bezpieczny dla Twojego dziecka, kąt nachylenia kanapy czy wysokość zagłówka kanapy samochodowej muszą być idealnie dobrane do fotelika. Pomoc w doborze idealnego fotelika powinniście uzyskać od sprzedającego.

Wyłącz poduszkę powietrzną

Jeśli masz zamiar przewozić dziecko na fotelu pasażera, koniecznie wyłącz poduszkę powietrzną po jego stronie. Poduszka powinna być wyłączona za każdym razem, gdy dziecko jest przewożone tyłem do kierunku jazdy i to bez względu na jego wiek. Pamiętaj! Poduszkę należy wyłączyć przy foteliku 0-13 kg oraz przy foteliku 15-36 kg – zarówno dla niemowlęcia, starszego dziecka czy nawet przedszkolaka. Aktywny airbag to poważne zagrożenie dla życia Twojego dziecka!

Tyłem czy przodem

Większość fotelików zaprojektowano tak, aby ostateczny wybór o sposobie przewożenia – tyłem lub przodem do kierunku jazdy – pozostawić rodzicom. Musicie jednak wiedzieć, że z przepisów polskiego prawa wynika, że w fotelikach przeznaczonych dla wagi 0-13 kg dzieci mogą być przewożone tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Przepis ten dotyczy dzieci do ok. 15 miesiąca życia.

Nieocenione lusterko

Na rynku dostępne są specjalne lusterka, które po zamontowaniu do zagłówka tylnej kanapy, pozwalają widzieć poczynania malucha w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy. Dzięki takim lusterkom masz kontakt wzrokowy z dzieckiem, patrząc w lusterko wsteczne swojego auta (widzisz odbijające się w nim lusterko do obserwacji, a co za tym idzie – swojego malucha). To bardzo praktyczne rozwiązanie.

40 minut

Dziecko nie powinno jednorazowo podróżować fotelikiem samochodowym dłużej niż 40 minut. Jeśli planujecie dłuższą trasę, konieczne będą minimum 20-minutowe przerwy. Takie wskazania związane są ze zdrową pozycją ułożenia dziecka. Foteliki, chociaż dostosowane są do potrzeb dziecka, przede wszystkim mają mu zapewniać bezpieczeństwo i w tym względzie są niekwestionowanymi liderami. Jeśli jednak mowa o najwygodniejszej propozycji do przewożenia niemowląt, to jest nią gondola, dzięki której można przewozić maluchy w pozycji leżącej.

Lekki model

Szukając fotelika, warto zainteresować się wagą jego konstrukcji. Im lżejszy fotelik, tym łatwiej będzie przenosić w nim dziecko. Warto jednak pamiętać, że fotelik to nie nosidełko i dziecko nie powinno spędzać w nim więcej czasu niż wskazywane wcześniej 40 minut.

Certyfikaty i badania

Istnieje kilka ogólnoświatowych, niezależnych instytucji, które przeprowadzają dokładne badania i testy na fotelikach. Ich oceny są najlepszym odzwierciedleniem jakości oraz bezpieczeństwa, jakie oferuje dany fotelik. Wśród nich znajdziecie m.in. ADAC i Red Dot Award.

Pasy nie na kurtkę

Bezpieczeństwo dziecka podczas przewożenia go w foteliku nierozerwalnie związane jest z prawidłowym zapięciem pasów. Muszą one ściśle przylegać do ciała dziecka. W okresie jesienno-zimowym, kiedy maluch nosi ciepłe kurteczki czy kombinezony, konieczne jest ich zdjęcie przed umieszczeniem w dziecka w foteliku. Dlaczego? Pasy stabilizują pozycję dziecka, chroniąc je m.in. przed wypadnięciem. Kurtka stanowi warstwę oddzielającą dziecko od pasów, a tym samym uniemożliwia im ich zadanie. W przypadku kolizji, dziecko może przemieścić się w foteliku, a nawet z niego wypaść.

Baza czy pasy

O tym, czy fotelik będzie montowany za pomocą pasów czy bazy, decydują rodzice. Jednak wykorzystanie bazy jest bezdyskusyjnie dużo wygodniejszym, a nawet bezpieczniejszym rozwiązaniem. Przypinając fotelik pasami, nietrudno o popełnienie błędu, a każdy z nich, w razie kolizji, jest narażeniem dziecka na niebezpieczeństwo. Dzięki bazie pozwalającej zamontować fotelik – i to jednym ruchu – problem popełnienia błędu zostaje zniwelowany. Kolejną zaletą bazy jest łatwość montowania różnych fotelików. Obecnie na rynku dostępne są systemy modułowe, które są kompatybilne z fotelikami od narodzin dziecka aż do starszaka. To oznacza wygodę i bezpieczeństwo bez konieczności zakupu kilku baz. Jedna baza daje wiele możliwości.

Dla maluchów i wcześniaków

Na rynku dostępne są również foteliki typu gondola. To idealna propozycja dla niemowląt, wcześniaków czy dzieci o niskiej wadze urodzeniowej. Dziecko podróżuje w pozycji leżącej, a specjalna wkładka oraz pasy zapewniają mu bezpieczeństwo oraz komfort.

Kupuj fotelik na miarę

Fotelik to rzecz, która musi być idealnie dopasowana dziecka. Nigdy nie kupuj fotelika z myślą, że niebawem dziecko do niego podrośnie. Tylko idealnie dobrane foteliki zapewnią Twojemu maluchowi bezpieczeństwo.