Nowoczesny system ISOFIX

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas podróży to obowiązek każdego kierowcy. Jako rodzice przykładamy się do tego zadania jeszcze solidniej, wszak każdy z nas chce chronić swoje maleństwo i zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa. Na szczęście nowe technologie wkraczają także w świat akcesoriów dziecięcych i stają się sprzymierzeńcami rodziców w tym dążeniu! Na uwagę w szczególności zasługują nowoczesne bazy ISOFIX. Co to dokładnie jest i w jaki sposób zapewnia bezpieczeństwo małym pasażerom? Przeczytajcie.

Pierwsze, ważne decyzje

Zakup fotelika dziecięcego czeka wszystkich rodziców, którzy zamierzają przewozić samochodem swoją pociechę. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli fotelików, wybór jest ogromny, podobnie jak w przypadku systemów modułowych, w które wpina się foteliki. Warto jednak poświęcić chwilę i przyjrzeć się szczegółowo ofertom proponowanym przez producentów, ponieważ w sytuacji zagrożenia to właśnie baza i fotelik mogą ochronić nasz największy skarb.

Czym tak właściwie jest ISOFIX?

System ISOFIX jest niczym innym jak standardem, który obowiązuje w przypadku montowania fotelików dziecięcych. W swojej klasycznej wersji są to po prostu dwa uchwyty, które znajdują się między siedziskiem a oparciem na tylnej kanapie samochodu – w ten sposób można bardzo stabilnie zamocować sam fotelik albo bazę. System ten jest niezwykle prosty w obsłudze, nie ma tutaj możliwości popełnienia błędu, jak to jest często spotykane w przypadku montażu fotelika za pomocą pasów bezpieczeństwa. Najlepiej, kiedy fotelik nie jest montowany bezpośrednio do systemu ISOFIX, tylko umieszcza się go w specjalnej bazie.

Baza na długi czas

Żeby zamontować fotelik czy bazę przy pomocy systemu ISOFIX, nie ma konieczności dokupowania żadnych dodatkowych elementów do wyposażenia samochodu. Standard ten jest stosowany w każdym aucie sprzedawanym po 2011 roku. Rodzice muszą jednak wiedzieć, że najczęściej konieczne jest kupienie kilku fotelików, ponieważ są one dedykowane dzieciom o konkretnej wadze i wzroście. Na rynku można znaleźć foteliki typu gondola, które umożliwiają przewożenie maluchów m.in. o niskiej wadze urodzeniowej. Foteliki te pozwalają przewozić malucha w pozycji lezącej, czyli najzdrowszej dla rozwijającego się kręgosłupa. Dużą popularnością cieszą się foteliki, którymi możemy bezpiecznie przewozić dziecko od narodzin do 9 albo 13 kilogramów. Kolejne foteliki są do limitu 25 lub 36 kg. Każdy z tych fotelików można przypiąć pasami lub za pomocą bazy. Baza to nie tylko wygodniejsze rozwiązanie dla rodziców, bo umożliwia ona wpięcie fotelika praktycznie jedną ręką, ale również – a może przede wszystkim – większe bezpieczeństwo dla dziecka. Korzystając z bazy, w przeciwieństwie do pasów samochodowych, praktycznie niemożliwe jest popełnienie błędu. Obecnie coraz częściej można dostać bazy kompatybilne z wieloma fotelikami, co oznacza, że wymieniając fotelik ze względu na wiek dziecka, nie jesteśmy już zmuszeni do wymiany samej bazy. Wprowadzenie takiego rozwiązania przez producentów to spory ukłon w stronę budżetu domowego rodziców.

System przyszłości, czyli NEXT System

Warto zwrócić uwagę na nowoczesny system NUNA. Zastosowane tam rozwiązania pozwalają na użytkowanie bazy przez pierwsze cztery lata życia malucha, gdyż baza jest kompatybilna z fotelikami o różnych przedziałach wagowych. Dodatkowo można szybko i prosto skontrolować, czy baza jest zamontowana prawidłowo, dzięki wskaźnikowi dla każdej pozycji – zielone światełko oznacza poprawny montaż, zaś czerwone alarmuje o błędzie. Jednocześnie sprawdzimy poprawność zamontowania fotelika, jego pozycji, a także właściwego zamontowania bazy oraz nogi stabilizującej.

Fotelik obrotowy – wygoda dla rodzica, bezpieczeństwo dla dziecka

Nasze dzieci nie zawsze są spokojne podczas wsiadania do samochodu, a zapięcie pasów bezpieczeństwa przy denerwującym się albo śpiącym maluchu, to nie lada wyzwanie. W takiej sytuacji idealnie sprawdzają się foteliki obracane o 360 stopni, które umożliwiają wygodne obrócenie malucha przodem do rodzica, by prawidłowo zapiąć pasy. Następnie obraca się dziecko tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób znacznie zwiększa się bezpieczeństwo dziecka podczas podróży. Jak wskazują testy zderzeniowe, dzieci powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak to możliwe.
Nowoczesne systemy ISOFIX to maksimum wygody i bezpieczeństwa. Bazy wykonane z wysokiej jakości tworzywa zapewnią pochłonięcie wstrząsu i tym samym redukują siłę uderzenia, jaką odczuje maluch podczas kolizji. Podobnie działa noga stabilizująca, będąca częścią bazy. Do tego bardzo praktyczny sposób umieszczenia ramy antyrotacyjnej w systemie NUNA, który znajduje się wyjątkowo nisko, zapewnia dziecku komfort podróży, zostawiając wiele miejsca na nogi.